Община Криводол е разположена в Северозападна България (Северозападен район за планиране), в границите на Врачанска област. Уникалността на местоположението се определя от обстоятелството, че територията е на прехода с област Монтана. Общинският център гр. Криводол е на еднакво разстояние от двата областни града Враца и Монтана.
Общината граничи на северозапад с община Бойчиновци, на запад с Монтана, а югозападните части имат малки контактни зони с общините Вършец и Берковица. На изток община Криводол има обща граница с община Враца, а най-северните части граничат с територията на общините Борован и Хайредин. На запад границата с Федерация Сърбия и Черна гора отстои на 60 км от гр. Криводол и на север - на 50 км от Р Румъния.
Предимствата на местоположението на община Криводол се определят от преходността на територията (спрямо Враца и Монтана) и централното разположение на общинския център спрямо другите селища. Територията на общината се пресича от шосейната магистрала от Мездра (за София и Плевен) за Враца, Криводол, Монтана и Видин (трасето е част от трансевропейския транспортен коридор № 4), паралелния шосеен път от Криводол за Монтана и на изток за Бяла Слатина и Кнежа и меридионалния път от Криводол на север за с. Галатин, с. Лесура и с. Фурен, а на юг за с. Пудрия и с. Ботуня. Важно предимство е, че през територията на общината преминава ж.п. линия от Мездра за Враца, Криводол и Бойчиновци. Пространствената структура на транспортната мрежа осигурява добра и оптимална достъпност до всички селища от общината, които могат и трябва да се използват при планирането и изграждането на екологичната инфраструктура. В тези граници територията на община Криводол е 327 кв.км. Тя съставлява 8,3 % от площта на област Враца и 3,1 % от територията на Северозападния район за планиране.
Към края на 2004 г. населението на община Криводол е 11 353 души. За сравнение преброяването през март 2001 г., установи, че броят на населението в общината е 12 274 души. За период от три години то намалява с 921 д. Тази тенденция на намаляване броя на населението се появява още от втората половина на 20-ти век, но с по-ускорени темпове, протича през 80-те и 90-те години. В общинският център живеят 3769 души, т.е. градското население е 33,2%. В 14-те села на общината населението е 7584 души или 66,8% (към 15.12.2004 г.). Тази пропорция рязко се различава от тази за областта, района за планиране /Северозападен/ и страната. Различията между броя на населението по постоянен и настоящ адрес, са незначителни. Във всички села на общината има регистрирано постоянно население, което е важно условие за развитие на най-малките селища. /с. Уровене, с. Ботуня/.