Географското разположение на общината (на южните входове на старопланинските проходи Арабаконак и Витиня) определя наличието на културни пластове и следи от човешко присъствие още от античността. През територията на общината са минавали древни пътища, пресичащи Стара планина. При разкопки са открити следи от сгради, строени по римско време. В почти всички населени места има изградени православни храмове, някои от които са от преди повече от 300 години. Паметник на културата е храм “Св. Димитър” в с. Макоцево. Някои от стенописите и иконите са дело на местния иконописец от XIX век Йото (Иван Недялков ) от с. Макоцево.
В областта на духовната култура Горномалинска община носи белезите, характерни за балканските и подбалканси краища на България.
Това се отнася както за просветното дело, развитието на изкуствата, религиозно- православното светоусещане на населението, културно- историческото и археологическо наследство, така и за елементите на бита, традициите, стандарта на живот.
На територията на община Горна Малина функционират 14 читалища. Живи са българските национални традиции, живее и се развива местния фолклор, което може да представлява интерес за любителите на народните песни. Не веднъж художествени състави от общината са получавали призови места на национални фолклорни събори.
На своите гости община Горна Малина предлага своята най-голяма духовна ценност – къщата – музей в с. Байлово на класика на българската национална литература, големия майстор на художественото слово Елин Пелин. Поклонниците на литературата могат да се потопят и днес в света на елинпелиновите герои.
Близостта до столицата обуславя възможността за множество културни развлечения, както на населението на общината, така и на нейните гости, а в Софийска област са концентрирани обекти от национално значение, национални паркове и защитени територии.
Actions implemented in the field of building performance:
Община Горна Малина се стреми да подобрява енергийната ефективност на всички общински сгради, осъзнавайки каква полза има това за нейните жители...