Śrem położony jest nad rzeką Wartą, w odległości 42 km na południe od Poznania. Obecnie liczy nieco ponad 30 tys. mieszkańców, a całą gminę zamieszkuje ponad 40 tys. osób. Jest ważnym lokalnym węzłem drogowym, usprawnionym poprzez nowopowstałą obwodnicę.
Śrem jest miastem podążającym za duchem nowoczesności i stawiającym na zrównoważony rozwój. Zaprasza do siebie poprzez swoje atrybuty przyrodnicze, turystyczne, kulturowe i gospodarcze. Lokalne władze utworzyły Śremski Park Inwestycyjny, którego część włączona jest do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Z powodzeniem realizowana jest przyjazna polityka proinwestycyjna.
Śrem to także unikatowe miejsce wypoczynku. Miasto oferuje zarówno infrastrukturę sportową, rekreacyjną czy turystyczną, jak i różnorodne atrakcje kulturalne.
Initiatives de l'organisation pour la performance énergétique de ses bâtiments :
Śrem w roku 2011 przystąpił do Polish Network Energie - Cites (PNEC). Tematyka dotycząca efektywności energatycznej była w kręgu zainteresowań lokalnego samorządu od wielu lat. Stąd podejmowano działania dla orgraniczania zużycia energii takie jak modernizacja oświetlenia drogowego, termomodernizacje komunalnych budynków publicznych i mieszkalnych, wykorzystanie biogazu i energii ścieków w oczyszczalni ścieków w Śremie. Gmina wspiera też inne podmioty udzielając dotacji wspierających realizację przedsięwzięć wykorzystujących odnawialne źródła energii.
W roku 2012 podjęto decyzję o podjęciu działań na rzecz wykonania świadectw charakterystki energetycznej dla budynków komunalnych. W pierwszej kolejności dla budynków publicznych, które winny stać się wzorcami dla innych obiektów. Podjęcie tych działań służyć ma też przekazowi informacji do mieszkańców i zwiększyć ich świadomość o obszarze efektywności energetycznej.
Nombre de bâtiment engagés par catégorie jusqu'à aujourd'hui :